Gjumi është një pjesë e rëndësishmë e jetës së secilit prej nesh pasi përbën një sekuencë kohore të konsiderueshme të jetës sonë. Së bashku me ushqimin dhe aktivitetin fizik, gjumi është një nga shtyllat mbi të cilat bazohet një jetë e shëndetshme dhe e lumtur.

Shumica e ekspertëve rekomandojnë që të rriturit të flenë të paktën 7 orë në natë. Këtu është një ndarje e Burimit të Besuar të sasisë mesatare të gjumit që duhet të bëni sipas moshës:

Mosha Sasia e rekomanduar e gjumit
0- 3 muaj 14- 17  orë gjumë
4- 12 muaj 12- 16 orë gjumë
1- 2 vjeç 11- 14 orë gjumë
3- 5 vjeç 10- 13 orë gjumë
9- 12 vjeç 9- 12 orë gjumë
13-18 vjeç 8- 10 orë gjumë
18- 60 vjeç Të paktën 7 orë në ditë
61- 64 vjeç 7- 9 orë gjumë
+ 65 vjeç 7-8 orë gjumë
Lexo po ashtu:  Harrojeni iPhone 11 të Apple – Ky është Smartphone që duhet blerë, sipas Forbes!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!