Ju pëlqen të jeni vetëm. Kjo është e vërteta:

Më mirë vetëm, se sa me njerëz që nuk të vlerësojnë!

Po, ju doni të jeni vetëm, sepse kur jeni në shoqërinë e vetes, ju me të vërtetë ndiheni në paqe. E lirë si një flutur. Jo, nuk ka data për ju.

Ju pëlqen!

Nuk ka parashikime për të ardhmen. Nuk janë për ju. Jeta është shumë e shkurtër dhe ka shumë vende për t’u vizituar. Në të vërtetë, ju pëlqen të jeni me dikë vetëm kur jeni në botën tuaj të vogël.

Në fund të fundit, ju e dini mirë, të paktën për ju, që ju kurrë nuk duhet të jeni të kënaqura. Ju kurrë nuk do të pranoni dikë që vetëm ju konsideron si një opsion. Dhe mbi të gjitha, mos u kënaqni.

Gjeni një djalë që kujton gjithçka tuajat, madje gjërat më të vogla dhe më të parëndësishme që i keni thënë.

Mos u ngopni me dikë që nuk ngazëllehet kur ju sheh, që sytë nuk i ndriçojnë kur ju sheh, të cilit i duhet të përpiqet për të kuptuar atë që ju apasionon, çfarë ju ngacmon, çfarë ju bën të ëndërroni. Pse duhet?

Lexo po ashtu:  Ka vdekur shkrimtari, etnografi dhe lektori i njohur, Idriz Ulaj

Qëndrimi vetëm për një farë kohe do t’ju ndihmojë të vlerësoni veten dhe t’ju bëjnë të vlerësuar.

Po, është e vërtetë, të gjithë miqtë tuaj janë të zënë, janë të martuar, kanë fëmijë. Por e di, se koha do të vijë edhe për ju. Nëse jo tani, do të vijë.

Ndonjëherë thjesht dëshironi të hidheni në shtrat dhe të dëgjoni këngët e trishtuara dhe të bindni veten se kurrë nuk do të gjeni dashuri, por ndoshta në këtë periudhë, po shfaqen disa anë tuajat që as nuk e dinit se i kishit.

Koha dhe vetmia ju bënë më të fortë, më të butë, më të pjekur.

Është e lehtë të ndiheni të dekurajuara kur mendoni se askush nuk do t’ju kuptojë ndonjëherë. E megjithatë, bota është e mrekullueshme dhe ofron kaq shumë magji për ata që janë të gatshëm ta kërkojnë.

Ndaj, nisuni në këtë aventurë! Vizitoni vendet më të mira që keni ëndërruar gjithmonë, shkoni me miqtë tuaj, provoni ushqime të reja, ndani gjithçka. Dashuria ka rezervuar diçka për ju, ndërsa ju jeni të zënë duke jetuar jetën tuaj.

Lexo po ashtu:  “Letra grues seme të vdekun”
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!