• Muzika shpreh atë që nuk mund të thuhet, dhe për të cilën nuk mund të heshtësh
 • Kur një grua është duke të folur, dëgjo atë që po thotë me sytë e saj
 • Djalë, vëlla, baba, i dashur, shok. Ka hapësirë në zemër për të gjitha dashuritë, ashtu sikurse ka hapësirë në qiell për të gjithë yjet
 • Jeta është lulja, për të cilën dashuria është mjalti
 • Iniciativa është të bësh gjënë e duhur, pa ta thënë kush
 • Kur diktatura është fakt, atëherë revolucioni bëhet një e drejtë
 • Një ferr inteligjent, do të ishte më mirë se sa një parajsë idiote
 • Ndrysho mendimet, por mbaju parimeve; ndrysho gjethet, por lëri të paprekura rrënjët
 • Buzëqeshja e gëzimit është pranë lotëve, se sa të qeshurës
 • 40 është mosha e vjetër e rinisë; 50 është mosha e re e pleqërisë
 • Shpirti ka iluzione, ashtu si zogu ka krahë; ai mbahet pas tyre
 • Reagimi – një varkë që shkon kundër rrymës, por që nuk e pengon rrymën të vazhdojë të rrjedhë
 • Ka baballarë që nuk i duan fëmijët e tyre. Por nuk ka asnjë gjysh që nuk e adhuron nipin e tij
 • Qëndresa – sekreti i të gjithë triumfeve
 • Kurioziteti është një prej formave të guximit femëror
 • Ka një spektakël më të madh se sa deti, dhe ai është qielli; ka një spektakël më të madh se sa qielli, dhe ai është brendia e shpirtit të njeriut
 • Për të krijuar të ardhmen, nuk ka asgjë më të mirë se sa një ëndërr
 • Kafsha është injorante për faktin që di. Njeriu është i vetëdijshëm për faktin që është injorant
 • Njerëzimi nuk është një rreth me një qendër, por një elips me dy pika qendrore, nga të cilat faktet janë njëra dhe idetë tjetra
 • Shpresa është fjala që Zoti e ka shkruajtur në ballin e cdo njeriu
 • Trishtimi është një frut; Zoti nuk e bën mbi degë që janë shumë të brishta për ta mbajtur
 • E qeshura është Dielli që dëbon dimrin nga fytyra e njeriut
 • Shoqëria është një republikë. Kur një individ përpiqet të ngrihet mbi të tjerët, ai ulet poshtë prej masës, ose përmes talljes, ose përmes shpifjes
 • Sa herë që një mik të thotë që dukesh i ri, të jesh i sigurtë se po plakesh
 • Askush më mirë se një grua, nuk di të thotë gjëra që janë njëkohësisht të buta dhe të thella
 • Ai që hap një derë shkolle, mbyll një burg
 • Cfarë është historia? Një jehonë e të kaluarës në të ardhmen; një refleks i të ardhmes në të kaluarën
 • Asgjë tjetër në botë… as edhe të gjithë ushtritë, nuk është më e fuqishme se sa një ide, të cilës i ka ardhur koha.
Lexo po ashtu:  Zhytej çdo ditë në lumë për të gjetur trupin e vajzës, babai i 15-vjeçares: Doja ta përqafoja për të fundit herë
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!