Gjuha e jon

Sa e mir asht gjuha e jon

Që prindrit tan flisnin gjithmon!

Ju pëlqen!

Sa e aml ësht shqipja me knù

Ene sa udob asht me u shkrù!

Prej Zotit nalt asht e bekumun,

Ene fama i asht fort e nigjumun.

Alha pra djelm t’i kapim librat

Ku kena me msu gjith t’mirat.

Shka bojin babet n’motn e par

Kur ish i nritun emri shqiptar.

Alha pra djelm t’bonemi ma trima,

Tue knù qysh diftonte Skanderbegu me shkrepëtima.

Faik Bega i Konicës

Botuar në “Albania”, 1897

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!