Sipas një studimi të vitit 2014 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shumica e njerëzve lexojnë mesatarisht rreth 19 minuta çdo ditë. Rezultati ndryshon kur flasim për grupmosha, pasi, po sipas këtij studimi, të rinjtë e moshës 25-34 vjeç lexojnë më pak, disa minuta në ditë.
Rezultatet nuk janë optimiste. Me ritmin e shpejtë të jetës, mbase harxhimi i orëve të tëra me një libër duket si mision i pamundur, por ju premtoj se me gjithë aktivitetet e tjera jetësore, gjithmonë mbeten më shumë se 20 minuta për t’iu përkushtuar leximit. Tani, përveç preferencave dhe studimeve, a ka një të dhënë shkencore mbi kohën që duhet të kalojmë duke lexuar? Të gjithë e dimë që leximi ndihmon në përmirësimin e kujtesës dhe uljen e stresit. Me shumë mundësi këto përfitime nuk na vijnë për pak minuta.
Në fakt, ka disa udhëzime shkencore mbi kohën dhe cilësinë e leximit. Shifrat mund t’ju habisin.

1. Mund të lexoni vetëm 30 minuta çdo ditë
Studimet kanë treguar se ata që lexojnë të paktën 30 minuta çdo ditë jetojnë të paktën 2 vite më shumë se të tjerët që nuk lexojnë.

Lexo po ashtu:  Ndiheni të lodhur mendërisht? Doni gjumë? Ja çfarë të bëni për të mos qenë në këtë gjendje…

2. Por… 30 minuta çdo ditë për vite me radhë
Nuk është e mjaftueshme të lexosh 30 minuta në ditë për pak kohë. Studimi i mësipërm u realizua gjatë 24 viteve. Bëni mirë të nisni!

Ju pëlqen!

3. E rëndësishme është çfarë lexon
Përfitimet më të mëdha i kanë njerëzit që lexojnë letërsi artistike. Në fakt, sipas studimeve, subjektet që lexojnë letërsi 30 minuta në ditë për vite me radhë jetojnë më gjatë se ata që lexojnë vetëm gazeta e revista.

4. Shpejtësia e leximit është e rëndësishme
Nuk mund të uleni për 30 minuta, të lexoni vetëm një faqe me 3000 karaktere dhe ta quani punën të kryer. Shpejtësia e leximit ka rëndësi, gjithmonë pa humbur përqendrimin dhe kuptimin e asaj që po lexoni.

Morali: lexoni çdo ditë!
30 minuta apo 2 orë, e rëndësishme është të lexoni çdo ditë. Përfitimet që ju vijnë nga leximi janë të dokumentuara mirë.
Kështu që nisni një libër që sot. Ose përfundoni atë që keni nisur që në verë.

Lexo po ashtu:  7 zakone të mira për një menaxhim efektiv financiar
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!