Demokracia në Veprim ka publikuar rezultatet preliminare për 95% e të gjitha vendvotimeve në Kosovë.

Sipas raportimit të fundit të DnV-së, Lëvizja Vetëvendosje ka marrë 25.37 % të votave.

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) 24.68 %.

Ju pëlqen!

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) 21.78 %, ndërsa koalicioni AAK-PSD 11.6 %.

Lista Serbe ka marrë 6.61%, ndërsa Nisma Socialdemokrate- Aleanca Kosova e Re- PD 5.06 %.

Sipas këtyre rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje do t’i ketë 30 deputetë në Kuvend ndërsa Lidhja Demokratike e Kosovës do t’i ketë 29 deputetë.

Partia Demokratike e Kosovës pritet t’i ketë 26 deputetë, koalicioni AAK – PSD do t’i ketë 14 deputetë, ndërsa NISMA nëse e kalon pragun pritet t’i ketë 6 deputetë gjë që mund t’i shkoj në dëm partive të tjera duke ia zvogëluar numrin e deputetëve. /MekuliPress/ Nëse e keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj!

Lexo po ashtu:  Çfarë më pëlqeu e çfarë nuk më pëlqeu sot në Elbasan
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!