Çokollata e zezë është një nga llojet më të shëndetshme të çokollatës. Përmban më pak sheqer dhe yndyrë sesa çokollata me qumësht ose çokollata e bardhë. Për më tepër, çokollata e zezë është e pasur me flavonoide, substanca antioksiduese që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga sëmundjet. Flavonoidet e pranishme në çokollatën e zezë janë në gjendje të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Për më tepër, çokollata e zezë mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të trurit dhe në rritjen e kujtesës.

Cokollata e zezë, nëse hahet në dozat e duhura, mund të bëhet një aleat i fuqishëm për trupin tonë, si dhe një moment i ëmbël kënaqësie apo një shpërblim për fundin e ditës.

E rëndësishme, megjithatë, është të mos e teproni dhe të qëndroni gjithmonë brenda dozave të rekomanduara.

Ju pëlqen!

Disa studime kanë vërtetuar se sasia optimale e çokollatës së zezë për të parandaluar inflamacionin dhe sëmundjet kardiovaskulare është 6.7 gram në ditë. Marrja e dozës së duhur të çokollatës në ditë nuk dëmton, por përkundrazi, ajo sjell përfitime shëndetësore dhe na ndihmon të jetojmë më mirë.

Lexo po ashtu:  Operacion i rrallë në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari

E rëndësishme është që të jemi të kujdesshëm dhe të respektojmë dozën e çokollatës së rekomanduar nga mjekët, duke e rrumbullakosur sasinë në 6 gramë.

Kaloritë e çokollatës së zezë

Çokollata e zezë është një ushqim shumë kalorik, por edhe shumë i shijshëm. Ky ushqim është i pasur me yndyrë dhe sheqer, ndaj është e rëndësishme ta konsumoni me moderim. Shumë kalori mund të çojnë në shtim në peshë dhe në zhvillimin e problemeve shëndetësore si diabeti.

Për ta kuptuar më mirë, 100 gram çokollatë e zezë përmban rreth 500 kalori. Vetëkuptohet se është vërtet e rëndësishme të keni të qartë se sa çokollatë e zezë mund të hani në ditë në mënyrë që ky ushqim të mos bëhet i dëmshëm për trupin.

Kur konsumohet brenda dozës së rekomanduar ditore, çokollata e zezë është një nga llojet më të mira të çokollatës për dietë . Kaloritë e çokollatës së zezë janë shumë më pak se çokollata me qumësht dhe çokollata e bardhë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!