Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një ligj të hënën duke ratifikuar një marrëveshje mbi një zonë të tregtisë së lirë midis Bashkimit Ekonomik Eurazian (EEU) të udhëhequr nga Rusia dhe Republikës së Serbisë, shkruan Russian Today, përcjell MekuliPress.com

Marrëveshja, e cila u nënshkrua në Moskë në 25 tetor 2019, formon rregullat themelore të tregtisë midis vendeve anëtare të EEU dhe Serbisë, në përputhje me normat e Organizatës Botërore të Tregtisë. Në korrik, ratifikimi i marrëveshjes së zonës së tregtisë së lirë u miratua nga qeveria ruse.

Përfshirja e Serbisë në zonën e tregtisë së lirë të EEU mund të hapë mundësi të reja për zhvillimin e lidhjeve të biznesit, ka thënë Putin. Rusia dhe Serbia po forcojnë bashkëpunimin, veçanërisht në lidhje me infrastrukturën e transportit, shtoi ai. Të dy gjithashtu dëshirojnë të përmirësojnë bashkëpunimin bankar.

Ju pëlqen!

Një bllok tregtar i themeluar në 2015, EEU bazohet në Bashkimin Doganor të Rusisë, Kazakistanit dhe Bjellorusisë. Bashkimit më vonë iu bashkuan Armenia dhe Kirgistani. Në vitin 2016, Vietnami u bë zyrtarisht vendi i parë jo rajonal që u bashkua me bllokun. Sindikata është krijuar për të siguruar lëvizjen e lirë të mallrave, shërbimeve, kapitalit dhe punëtorëve midis vendeve anëtare.

Më shumë se 50 vende dhe organizata ndërkombëtare, duke përfshirë Kinën, Indonezinë, Jordaninë, Tajlandën dhe disa vende të Amerikës së Jugut, kanë shprehur interes në një marrëveshje të tregtisë së lirë me EEU. Bisedimet me Egjiptin, Izraelin dhe Argjentinën janë aktualisht duke u zhvilluar.

Burimi: https://www.rt.com/business/506171-serbia-russia-free-trade-zone/

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!