Ekonomia e SHBA parashikohet të jetë tkurrur deri në 3.6 përqind vitin e kaluar. Kjo do të ishte performanca më e keqe që nga viti 1946 dhe rënia e parë vjetore e PBB-së që nga Recesioni i Madh, thonë ekonomistët, sipas RT, përcjellë MekuliPress.com

Tkurrja e mprehtë do të pasonte një rritje prej 2.2 përqind në 2019. Ekonomistët e anketuar nga Reuters vlerësojnë që PBB e tremujorit të katërt të jetë zgjeruar me një normë vjetore prej katër përqind. Ata thanë se Covid-19 dhe mungesa e një pakete tjetër stimuluese zvogëloi shpenzimet e konsumatorit dhe pjesërisht hijen e tregjeve të fuqishme të prodhimit dhe strehimit.

Rezerva Federale e SHBA të Mërkurën la normën e saj të interesit brenda një nate afër zeros dhe u zotua të vazhdojë injektimin e parave në ekonomi përmes blerjeve të bonove. Rregullatori tha se “ritmi i rimëkëmbjes në aktivitetin ekonomik dhe punësimit është moderuar në muajt e fundit.”

Ju pëlqen!

Presidenti Joe Biden ka zbuluar një plan rikuperimi me vlerë 1.9 trilionë dollarë, pasi qeveria dha gati 900 miliardë dollarë stimul shtesë në fund të Dhjetorit. “Viti i kaluar ishte i tmerrshëm për ekonominë,” tha Sung Won Sohn, një profesor i financave dhe ekonomisë në Universitetin Loyola Marymount në Los Anxhelos. “Kjo ishte recesioni i parë i industrisë së shërbimit në kujtesën e fundit ku shumë punë u humbën.”

Ekonomistët parashikojnë një ngadalësim të mëtejshëm të ekonomisë në tremujorin e parë të 2021, përpara se ajo të rimarrë shpejtësinë deri në verë ndërsa stimulimi shtesë fillon dhe më shumë amerikanë vaksinohen.

“Pa dyshim që do të jenë disa muaj sfidues pasi vaksinat luftojnë për t’u shpërndarë dhe bllokimet mbesin në vend”, tha Sam Bullard, një ekonomist i vjetër në Wells Fargo Securities në Charlotte, Karolina e Veriut. “Sidoqoftë, ndërsa Covid merr nën kontroll, ne presim që rritja të rritet më lart, duke ecur me një ritëm shtatë përqind në gjysmën e dytë të vitit.” Departamenti i Punës pritet të raportojë se 875,000 më shumë Amerikanë kërkuan përfitime të papunësisë javën e kaluar.

Një sondazh nga profesorët në Universitetin e Çikagos dhe Universitetin e Notre Dame të SHBA tregoi se varfëria u rrit me 2.4 pikë përqindje në 11.8 përqind në gjysmën e dytë të vitit 2020, duke shtuar rreth 8.1 milion njerëz në radhët e të varfërve.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.