Rusia ka kërkuar të distancohet nga një mosmarrëveshje midis SHBA dhe Kinës për origjinën e koronavirusit, duke thënë se nuk mund të mbështesë një hetim amerikan në burimin e virusit.

Komentet nga zëdhënësi i Presidentit rus Vladimir Putin, vijnë pasi zyrtarë aktualë dhe inteligjenca amerikane po shqyrtojnë nëse koronavirusi ka dalë aksidentalisht nga një laborator kinez.

Rusia është një aleat i Kinës, por Presidenti rus Vladimir Putin është gjithashtu në kushte të mira me homologun e tij amerikan.

Ju pëlqen!

“Ne nuk mendojmë se kjo çështje e një hetimi mbi burimin e këtij virusi është diçka që ne mund të mbështesim disi, kështu që ne nuk mendojmë se kjo është një gjë e duhur të përpiqemi të hetojmë dhe të fajësojmë çdo komb në botë për këtë virus pa pasur asnjë provë në të vërtetë, ” është shprehur zëdhënësi Dmitry Peskov.

Trump ka tërhequr kritikat për muajin e kaluar duke fajësuar Kinën për pandeminë, dhe duke e quajtur Covid-19 “virus kinez”. Ai gjithashtu ka rënë në sy në mënyrë dramatike me Organizatën Botërore të Shëndetit për trajtimin e saj ndaj Kinës, duke akuzuar agjencinë e shëndetit të KB-së se është “qendër në Kinë”. Ai gjithashtu ka ndaluar fondet e SHBA-së për organizatën. (CNBC)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!