Prodhimi rus i gazit në Poloni është ndalur, raporton Reuters, duke cituar mediat polake Polsat News dhe Onet.pl, shkruan e pavarura MekuliPress.

Gazi hyn në Poloni nëpërmjet tubacionit Yamal nga Bjellorusia. Polonia ka thënë vazhdimisht se nuk do të përmbushë kërkesën e Rusisë për të paguar gazin që e blen nga Gazprom në rubla. Rusia e vendosi këtë kërkesë pas pushtimit të Ukrainës dhe sanksioneve kundër monedhës ruse.

Në orën 21.30, Ministria Bullgare e Energjisë njofton poashtu se Gazprom ka njoftuar se do të ndërpresë furnizimin me gaz nga 27 prilli, raporton Reuters.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.