Ministria e Mbrojtjes ruse këtë të premte ka pranuar se gjatë luftimeve në Ukrainë kanë humbur jetën 1351 ushtarë rusë.

Mediat e huaja bëjnë me dije se ky është përditësimi i parë që në momentin që ministria ruse pranoi se 498 ushtarë rusë ishin vrarë në aksion dhe 1,500 ishin plagosur në fillim të marsit.

Një shifër e konfirmuar e viktimave ruse është e mbuluar nga mjegulla e luftës, por nga analistët pritet të jetë shumë më e lartë.

Ju pëlqen!

Ndërkohë nga ana tjetër zyrtarët e inteligjencës amerikane dhanë këtë javë një vlerësim “konservator” se më shumë se 7,000 ushtarë rusë ishin vrarë në luftimet në Ukrainë që nga fundi i shkurtit, një numër që do të tejkalonte numrin zyrtar të vdekjeve midis ushtarakëve rusë për dy vitet e luftës së parë çeçene . e cila mbahet mend si një fushatë veçanërisht brutale dhe e rastësishme.

Ministria shtoi se Rusia do të vazhdojë me operacionin e saj derisa të arrijë objektivat e vendosura nga Presidenti Vladimir Putin, raportoi RIA.

Lexo po ashtu:  Ministri grek: Çështja e njohjes së Kosovës është vendosja e marrëdhënieve mes dy vendeve
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!