Hetimi nga perëndimi vazhdon në lidhje me hakimin e Viasat, kompani e cila ofron komunikimi përmes rrjetit të saj të satelitëve.

Rusia besohet se ka hakuar ofruesin e komunikimeve satelitore Viasat ditën e nisjes së pushtimit të Ukrainës.

Ju pëlqen!

Agjencitë perëndimorë të inteligjencës kanë hetuar incidentin dhe pavarësisht se nuk kanë bërë akuza publike, ata besojnë se Rusia fshihet pas tij.

Është sulmi kibernetik më rrezikshëm i lidhur me konfliktin deri sot duke prekur ushtrinë, qeverinë dhe komunikimin.

Lexo po ashtu:  Kosova nga sot pjesë e Apple Store
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!