Çdo tentativë për të hakeruar satelitët e saj, Rusia do ta shohë si justifikim për luftë. Paralajmërimi vjen nga kreu i agjencisë hapësinore ruse. Kreu i Roscosmos, Dmitry Rogozin, mohoi raportet e mediave se qendrat ruse të kontrollit satelitor tashmë janë hakuar në mes të pushtimit të Ukrainës nga Moska, ndërsa paralajmëroi kundër çdo përpjekjeje për ta bërë këtë, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax.

Nxjerrja offline e satelitëve të çdo vendi është në fakt një casus belli, një shkak për luftë“, citon Interfax kreun e Roscosmos.

Rogozin tha se agjencia e tij do që firma teknologjike me bazë në Britaninë e Madhe OneWeb të japë garanci se satelitët e saj nuk do të përdoren kundër Rusisë.

Ju pëlqen!

Pa këto, Rogozin tha se Rusia do të anulojë lëshimin e planifikuar më 4 mars të 36 satelitëve OneWeb nga kozmodromi Baikonur, të cilin Rusia i merr me qira nga Kazakistani, pa kompensuar OneWeb, njoftoi agjencia ruse e lajmeve.

Lexo po ashtu:  Erdogani kërcënon sërish Finlandën dhe Suedinë për anëtarësimin në NATO
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!