Pranimi i një fitoreje hipotetike të Rusisë do të ishte fatale për Bashkimin Europian, sipas ish-kryeministrit Italian, Mario Draghi. Në një bisedë me studentët e MIT në Boston, Draghi është shprehur se  pushtimi i Ukrainës nuk ishte një akt i paparashikueshëm çmendurie, por një hap i paramenduar nga Vladimir Putin dhe një goditje e qëllimshme për BE-në.

Vlerat ekzistenciale të Bashkimit Evropian janë paqja, liria dhe respekti për demokracinë, sovraniteti” dhe për këtë arsye që nuk ka alternativë për Shtetet e Bashkuara, Evropën dhe aleatët e tyre, përveç garantimit që Ukraina të fitojë këtë luftë.

Pranimi i një fitoreje ruse ose një barazimi i ngatërruar do të dobësonte fatalisht shtetet e tjera fqinje dhe do t’u dërgonte një mesazh autokratëve se BE është gati të bëjë kompromis për atë që përfaqëson, për atë që është. Kjo do t’u sinjalizonte gjithashtu partnerëve tanë lindorë se angazhimi ynë sepse liria dhe pavarësia e tyre – një shtyllë e politikës sonë të jashtme – nuk është edhe aq e palëkundur.

Ju pëlqen!

Draghi thekson se me këtë luftë, Putin synon të rikthejë madhështinë e dikurshme të Bashkimit Sovjetik.

Lexo po ashtu:  Lëvizja Vetëvendosje ka propozuar Albin Kurtin si mandatar për formimin e Qeverisë së re të Kosovës
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!