Rusia është e gatshme të fillojë ndërtimin e stacionit të saj hapësinor me synimin për ta nisur atë në orbitë deri në vitin 2030 nëse Presidenti Vladimir Putin jep guximin, tha të mërkurën kreu i agjencisë së saj hapësinore Roscosmos.

Projekti do të shënonte një kapitull të ri për eksplorimin e hapësirës ruse dhe një fund të më shumë se dy dekadave të bashkëpunimit të ngushtë me Shtetet e Bashkuara në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

“Nëse në 2030, në përputhje me planet tona, ne mund ta vendosim atë në orbitë, do të jetë një përparim kolosal,” citoi agjencia e lajmeve Interfax shefi i Roscosmos Dmitry Rogozin të thoshte.

Ju pëlqen!

Kozmonautët rusë kanë punuar me homologët e tyre nga Shtetet e Bashkuara dhe 16 vende të tjera rreth ISS që nga viti 1998, një nga fushat më të afërta të bashkëpunimit midis Moskës dhe Uashingtonit, marrëdhëniet e të cilave aktualisht janë në krizë të thellë për të drejtat e njeriut, sulmet kibernetike dhe një varg të tjera çështjet.

Lexo po ashtu:  Debati për „DOSJET“ po thellohet...

Rogozin tha se stacioni rus, ndryshe nga ISS, ka shumë të ngjarë të mos ishte ekuipazh i përhershëm sepse rruga e saj e orbitës do ta ekspozonte atë ndaj rrezatimit më të lartë.

Interfax citoi një burim të paemëruar të ketë thënë se Rusia planifikoi të shpenzonte deri në 6 miliard dollarë për të nisur projektin. (CNN)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!