Transmetuesit shtetëror rus Russia Today (RT) i është thënë të ndalojë transmetimin e kanalit të tij në gjuhën gjermane në Gjermani.

Rregullatori i medias ZAK i Gjermanisë, i cili vendos nëse organizatat private mund të transmetojnë në mënyrë mbarëkombëtare në Gjermani, ka ndaluar programet e RT DE në vend, duke thënë se kanalit i mungonte leja e nevojshme.

Në një deklaratë të mërkurën, ZAK tha se RT DE nuk kishte “asnjë leje tjetër që është legjitime sipas ligjit europian” dhe nuk i ishte dhënë një licencë.

Ju pëlqen!

Transmetuesi thotë se operon nën një licencë të vlefshme serbe në përputhje me ligjin europian dhe deklaroi se do të kundërshtojë vendimin e rregullatorit në gjykatë.

“Kjo është një absurditet i plotë,” shkroi në Twitter Margarita Simonian, kryeredaktore e RT DE.

Duke folur me gazetarët të enjten, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e etiketoi vendimin si “asgjë veçse një sulm ndaj lirisë së shprehjes”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!