Një linjë e tensionit të lartë në centralin bërthamor të Çernobilit të Ukrainës u dëmtua nga forcat ruse jo shumë kohë pasi furnizimet me energji elektrike u rivendosën në objekt, tha operatori i rrjetit në një deklaratë të hënën.

Ndërkohë mediat raportojnë se këtë të hënë, qyteti i Donetskut është sulmuar me raketa, ndërsa raportohet për shumë viktima.

Donetsk mbahet nga forcat separatiste të mbështetura nga Rusia dhe është kryeqyteti i të ashtuquajturës Republika Popullore e Donetskut (DPR).

Ju pëlqen!

Sipas CNN, mësohet se ka pasur disa viktima në një rrugë kryesore në qendër të qytetit si dhe një numër të madh të plagosurish.

Lexo po ashtu:  Helikopteri i NASA-s kryen fluturimin e parë në Mars
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!