Rusia nuk do të qëndrojë indiferente lidhur me anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO. Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit Rus, Dmitry Medvedev, paralajmëroi se Rusia do të duhet t’i shtojë forcat e saj tokësore dhe të mbrojtjes ajrore dhe të vendosë forca të konsiderueshme detare në Gjirin e Finlandës në momentin që dy vendet e Europës veriore bëhen pjesë e aleancës së Atlantikut Verior.

Nëse Suedia dhe Finlanda hyjnë në NATO, gjatësia e kufijve tokësorë të aleancës me Federatën Ruse do të dyfishohet”, citohet Medvedev nga agjencia RIA. Ai thekson se në rast të anëtarësimit “përgjigja e Rusisë do të jetë në Balltik”.

Finlanda dhe Suedia kanë bërë të ditur ditët e fundit planet për t’u përfshirë në NATO, duke braktisur kështu dekada të tëra neutraliteti.

Ju pëlqen!

Gazeta britanike “Times”, pak ditë më parë, duke iu referuar disa zyrtarëve amerikanë, shkruan se anëtarësimi i dy vendeve në aleancë është bërë “temë diskutimesh dhe takimesh të shumta” në bisedimet midis ministrave të Jashtëm të NATO-s. Finlanda pritet ta paraqesë kërkesën zyrtarisht në qershor, e ndjekur nga Suedia.

Lexo po ashtu:  Rusia synon zgjerimin e bazës ushtarake në Siri
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!