Në rrjetet sociale kanë dalë disa dokumente ushtarake që interpretohen se kanë të bëjnë me ndihmën amerikane për atë që Rusia e quan ofensivë të pranverës. Harta, dokumente, vlerësime ushtarake për pozicionet dhe saktësinë e qitjeve, manë disa nga të dhënat që sipas mediave amerikane rezultojnë të jenë origjinale dhe të vërteta.

Në këtë kuadër Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka nisur hetimet për të gjetur burimin e rrjedhjes që përmban dokumente sekrete. Më herët autoritetet ukrainase i cilësuan materialet si false.

Lexo po ashtu:  MekuliPress: Congratulations, Joe Biden! Urime, Joe Biden!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!