Rreth 8 % janë rritur të hyrat e Doganës së Kosovës në krahasim me katërmujorin e parë të vitit të kaluar.

Mirëpo, derisa importi ka shënuar rritje, eksporti i mallrave ka shënuar rënie gjatë këtyre muajve.

Sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës, eksporti gjatë muajit mars të këtij viti ka shënuar rënie për 7.7% krahasuar me muajin e njëjtë të vitit të kaluar, shkruan rtk.

Ju pëlqen!

Ndërsa, importi ka shënuar rritje për 3% krahasuar me marsin e 2022-s.

Lexo po ashtu:  Reciproritet me Serbinë: Albin Kurti njofton vendimin e ri lidhur me letërnjoftimet e lëshuara nga Serbia
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!