Zyrtarët rusë thonë se një avion luftarak i nivelit të lartë është përplasur në një mision stërvitor por piloti i tij ka shpëtuar.

Korporata e Bashkuar e Avionëve e Rusisë tha në një deklaratë të martën se luftëtari Su-57 zbriti gjatë një fluturimi stërvitor pranë Komsomolsk-on-Amur shumë në lindje të vendit. Ajo tha që piloti i aeroplanit është nxjerrë në mënyrë të sigurt dhe nuk ka asnjë dëmtim në tokë.

Shkaku i përplasjes nuk u bë i njohur menjëherë.

Ju pëlqen!

Su-57, i cili bëri fluturimin e parë në 2010, është avioni luftarak më i përparuar i Rusisë. Ka aftësi spiuanzhi dhe mbart pajisje dhe armë të sofistikuara. Avioni me dy motorë është projektuar nga kompania Sukhoi për të garuar me luftëtarin e fshehtë të SHBA F-22 Raptor.

Rrëzimi shënon humbjen e parë të një Su-57, 10 prej të cilave janë ndërtuar në uzinën e Sukhoi në Komsomolsk-on-Amur për testet e para-prodhimit dhe vlerësimin luftarak. Disa prej tyre janë fluturuar në luftime gjatë fushatës ushtarake të Rusisë në Siri.

Forca ajrore ruse kanë vendosur një urdhër që 76 avionë të tillë të dorëzohen deri në vitin 2028.(CNBC)

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.