Vitet e fundit, në Shqipëri e Kosovë është hapur disa herë debati, për legalizimin e mundshëm të prostitucionit.

Kundërshtitë kanë qenë dhe janë të forta. Por, prostitucioni ka qenë i legalizuar në Shqipëri, më shumë se një shekull më parë, me një ligj të veçantë.

MekuliPress publikon këtë ligj të miratuar nga qeveria Ypi, e cila miratoi “Rregulloren e kurvënies”

Ju pëlqen!

Ligji:

“Çdo kurvë duhet të regjistrohet në regjistrin e veçantë të policisë. Ky regjistër përmban emrin, mbiemrin dhe datën e lindjes së kurvës, dëshminë, datën e fillimit të marrjes me këtë profesion si edhe vendbanimin.

Në këtë regjistër duhet të shënohet çdo ndryshim në jetën e “kurvënies”, çdo sëmundje, çdo shtrim në spital dhe çdo dënim që ka marrë si edhe nëse heq dorë nga profesioni në një datë të caktuar.

Çdo kurvë duhet t’i nënshtrohet vizitës. – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

Lexo po ashtu:  Kapitujt e marrëdhënieve me Turqinë si premtimet elektorale në Vlorë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!