Jo vetëm që dhëmbët iu ndihmojnë të hani dhe të flisni, por ata bëjnë që të dukeni më të bukur.

Nëse doni që të keni dhëmbë të bardhë dhe të pastër gjithmonë ndiqni këto rregulla:

“Dieta” e dhëmbëve të bardhë:
Nëse jeni dukë puro cigare, verë të kuqe apo çaj të zi ka shumë gjasa që të shihni dhëmbët me shenja të verdha ose të gjelbra. Me këtë “dietë” duhet të hiqni dorë nga çdo lëng me ngjyrë qoftë dhe coca-cola dhe çdo lëng që ka ngjyrë.

Ju pëlqen!

Ndryshoni furçën të paktën çdo dy deri në tre muaj për dhëmbë të shëndetshëm: Përndryshe, ju jeni vetëm duke transferuar bakteret në gojën tuaj. Sipas dentistit Harold Katz, mënyra më e mirë për t’i pastruar është duke e vendosur furçën tuaj të dhëmbëve në një kënd 45 gradë kundër mishit të dhëmbëve dhe duke e lëvizur butësisht me një lëvizje rrethore.

Pastroni gjuhën tuaj:
Është shumë e rëndësishme për higjienën e gojës por dhe të dhëmbëve që ta pastroni dhe gjuhën përveç dhëmbëve pasi ajo gjithashtu mban baktere të cilat duhen pastruar çdo ditë.

Lexo po ashtu:  Kujdes nga të ligjtë! Ja 12 shenja paralajmëruese

Hani ushqime që luajnë rolin e pastruesve:
Ushqimet që janë të forta ose të freskëta ndihmojnë për të mbajtur dhëmbët e pastër ndërsa ju hani. Këto ushqime janë mollët, karotat të pa gatuara selinoja dhe kokoshkat. Për rezultatet më të mira, nëse nuk keni mundësi të lani dhëmbët çdo vakt hani një nga këto që përmendëm më sipër.

Sodë bukë:
Lajini dhëmbët me sodë buke një herë në javë: Ajo do të heqë njollat dhe do të zbardh dhëmbët. Ju gjithashtu mund të përdorni kripën si një pastë dhëmbësh alternative. Vetëm sigurohuni që ta pështyni atë kështu që nuk do ju llogaritet si konsum natriumi! /www.mekuliPress.com/  – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!