Lajme të reja për bagazhet e dorës për të gjithë ata që udhëtojnë me aeroplan duke filluar nga 26 qershori. Këtë herë nuk bëhet fjalë për ndryshime në politikat e udhëtimit të kompanive të veçanta, por të një vendimi të marrë nga Autoriteti Kombëtar i Aviacionit Civil (ENAC), i cili me një shënim të lëshuar më 25 qershor ndalon që transportuesit të përdorin hapësirën e stivave mbi sediljet e avionit për të transportuar bagazh e kabinës.

Sipas asaj që raportohet në shënimin informativ, i cili përfshin informacionin më të fundit të publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, udhëtarët, pra, do të jenë në gjendje të mbajnë vetëm një pjesë të vogël bagazhesh në aeroplan që do të duhet t’i vendosin nën sediljen e përparme. Kjo masë, pra, përfshihet në dispozitat e marra për të përshtatur kushtet e fluturimit me standardet e parashikuara për t’u marrë me emergjencën Covid-19 në këtë fazë të parë të rikuperimit të transportit ajror.

Në veçanti, shmangia e përdorimit të stivave të sipërme do të bëjë të mundur që të mos krijohen tubime përgjatë korridorit dhe të shpejtohen procedurat e imbarkimit dhe zbarkimit. Ndalimi plotëson dhe konfirmon dispozitat që ENAC nxori në 12 qershor, në bazë të dispozitave të Dekretit Kryeministror të 11 qershorit, dhe i cili gjithashtu përfshin rregullat për matjen e temperaturës dhe vetë-certifikimin që pasagjerët duhet të paraqesin për kompaninë.

Lexo po ashtu:  Një aktgjykim skandaloz në favor të punëdhënësit të pandershëm
Ju pëlqen!

Në këto pika, Autoriteti specifikon se kontrolli i temperaturës do të kryhet vetëm një herë përpara se të hipni në aeroplan, dhe nëse tejkalon 37.5 ° nuk do të jetë e mundur të udhëtoni. Sa i përket vetë-certifikimit, i shkarkueshëm nga faqja e internetit ENAC, formulari duhet të plotësohet nga pasagjeri dhe t’i dorëzohet transportuesit për të vërtetuar se ai nuk ka pasur kontakte me njerëzit e prekur nga Covid-19 në dy ditët para udhëtimit, “përpara fillimit të simptomave dhe deri në 14 ditë pas shfaqjes së simptomave.”(Wired & IATA)

Edel Strazimiri

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!