Amerikani Michael Packar, një koleksionist i karavidheve, ndau përvojën e tij të pazakontë me një balenë që mund t’i kushtonte jetën.

Ai thotë se u zhyt kur përfundoi në gojën e një gjigandi të detit rreth 30-40 sekonda nga provinca e qytetit në Massachusetts, raporton BBC.

Në fillim mendoi se ishte sulmuar nga një peshkaqen, i zakonshëm në zonë, por kur pa rreth e rrotull shpejt e kuptoi që kafsha nuk kishte dhëmbë.

Ju pëlqen!

“Atëherë e kuptova, o Zot, jam në gojën e një balene. Mendova me vete, për këtë do të vdes”, tha Packard.

Ai tregoi se në ato momente po mendonte për gruan dhe dy fëmijët e tij që janë 12 dhe 15 vjeç.

“Pastaj papritmas doli në sipërfaqe dhe filloi të tundte kokën”.

“Unë thjesht u hodha në ajër dhe rashë në ujë. Isha i lirë dhe vetëm pluskova aty. Nuk mund ta besoja, unë jam këtu për ta treguar”.

Ai vlerëson se ishte në veshin e balenës për rreth 30 sekonda, por që vazhdoi të merrte frymë sepse kishte akoma një aparat frymëmarrjeje.

Pavarësisht lutjeve të gruas së tij për të punësuar një punë tjetër, ai nuk ka në plan të heqë dorë nga zhytja në karrierën e tij 40-vjeçare përgjatë Cape Cod.

Charles “Stormy” Mayo, një shkencëtar i vjetër i balenave dhe ekspert në Qendrën për Studime Bregdetare në Provincetown, i tha medias se takime të tilla midis njerëzve dhe balenave janë të rralla.

Gungat nuk janë agresive dhe Mayo mendon se ishte një takim rastësor ndërsa balena ushqehej me peshqit.

Përndryshe, balenat me gunga mund të rriten deri në 50 metra dhe peshojnë rreth 36 ton. Sipas Fondit Botëror të Kafshëve të Egra, popullsia e tyre globale është rreth 60,000.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.