Për dy ditë një lexuese e Blick, Mirjeta Basha ishte në Kosovë. Ajo kishte planifikuar një udhëtim relaksues por që përfundon në tmerr absolut. Në fluturimin për në shtëpi në Basel të dielën, 31 vjeqarja nga Aargau, bashkë me udhëtarët e tjerë, duhet të duroj frikën e vdekjes.

“Filloj rreth dhjetë minuta” thotë Basha. Papritmas avioni i linjës ajrore bullgare filloj të dridhej. Gjithnjë e më shumë, makin e fluturimit V07205 është tronditur në ajër.

“Njerëzit po bërtitnin”

Ju pëlqen!

Ekuipazhi i kabinës përpiqet të qetësonte pasagjerët, pavarësisht turbullirave. Por për Mirjeta Bashën situata nuk është normale. Ajo nxjerr telefonin e saj celular dhe filmon fluturimin horror nga vendi i saj.

Imazhet tregojnë se fuqia e motorit Boeing B737-300 është shkatërruar. Një mjek i fluturimit, i cili dëshiron të kaloj nëpër korridore me pije, është shkatërruar dhe derdh lëngjet mbi pasagjerë. “Njerëzit po bërtistnin dhe mendova se do të vdisnim tani”, thotë Basha.

Në Basel, ambulanca dhe zjarrëfikësit pritnin

Image

Një grua tjerër e cila gjithashtu duhej t ëkalonte nëpër udhëtimin horror nga Prishtina në Basel, shkroj në facebook: “Gjërat po fluturonin përreth dhe shiritat po shqyen. Njerëszit u plagosën dhe pjesërisht u gjakosën.

Lexo po ashtu:  Tmerri Koronavirus! Po vret më shumë se SARS, shkon në 361 numri i viktimave

Mirjeta Basha thotë se turbullira horror në fluturim mbaroi pas një pesëmbëdhjetë minutash të mira. Megjithatë, ajo tani është vetëm e lumtur, qe me siguri u ul në Zvicër dhe u largua.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!