Esad MEKULI

Për gjuhë e shkrim

Rob ishim…
Fjalën e shkronjën
Armiku s’na e la në robni.

Ju pëlqen!

Hesht e duro!
Mbi gojën grusht,
Me duar vargonj të zi.
Po e kaluemja u shemb.

O, fol
E shkruaj në gjuhën amnore,
Nuk je më rob.
Je sokol –
I lirë sot prore!

Esat Mekuli (Sat Nokshiqi)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!