Edhe në kohën më të mirë, mënyra se si ne përdorim internetin dhe median sociale mund të shtojë stresin në jetën tonë dhe të na lërë të ndjehemi të mbingarkuar. Në mes të një pandemie globale, ky rrezik është edhe më i madh.

Ndërsa qeveritë dhe ekspertët në mbarë botën japin azhurnime mbi përpjekjet për të kontrolluar shpërthimin e koronavirusit, mund të ndjehet sikur jemi nën një bombardim të vazhdueshëm nga lajmet negative.

Dhe kjo ndjenjë paniku nganjëherë nuk ndihmohet nga miqtë dhe familja me mirëkuptim, të gjithë ndajnë informacione të ngjashme në profilet e tyre ose na I dërgojnë ato direkte.

Ju pëlqen!

Por ka gjëra praktike që të gjithë mund të bëjnë për ta bërë përvojën e tyre në internet gjatë këtyre kohërave sfiduese dhe më pozitive. Në fakt, interneti në të vërtetë mund të na ndihmojë të ndihemi të lidhur dhe të na japin një sens komuniteti.

Merrni kontrollin e marrëdhënieve tuaja me internetin

Taha Yasseri është një shkencëtar i llogarisë sociale në Universitetin e Oksfordit. Ai shpjegon se shumë prej nesh po konsumojnë të gjitha llojet e përmbajtjeve – nga lajmet dhe imazhet deri në postimet në media sociale – në një mënyrë të pavetëdijshme.

Lexo po ashtu:  Pesë mënyra të thjeshta për ta lënë cigaren

Gjëja e parë që duhet të bëni është të rivendosni marrëdhëniet tuaja me internetin dhe të kontrolloni sesi, ku dhe kur konsumoni lajme, thotë ai.

“Për veten time, unë kam vendosur t’i shikoj lajmet vetëm një numër të caktuar herë në ditë. Disa njerëz pëlqejnë ta bëjnë këtë në mëngjes, pasdite ose mbrëmje.”

Bëni butonin “mute” mikun tuaj

Me kaq shumë njerëz tani të mbërthyer në shtëpi me kompjuterët e tyre, me larmishmërinë e pafundme të lajmë, të qëndrosh në kontakt me të dashurit në internet mund të tingëllojë e pamundur.

Por ka shumë mënyra të thjeshta për të shfrytëzuar teknologjinë për të përirësuar përvojën tuaj në internet.

Përdorimi i opsioneve “mute” dhe “unfolloë” në platformat e mediave sociale është një mënyrë e lehtë dhe e menjëhershme për të qëndruar në kontroll – dhe një mënyrë për të ndaluar përkohësisht shikimin e përmbajtjeve të ndara nga miqtë dhe familja me mirëkuptim në internet.

Në Tëitter, mund të heshtni fjalët kyçe për t’i ndaluar ato të shfaqen në faqen tuaj – dhe nëse duhet të bëni një pushim nga një grup ËhatsApp, mund ta heshtni atë për një periudhë, pa dalë vërtet nga grupi.

Lexo po ashtu:  Sekretet e kafes

Rrethojeni veten me një ‘bashkësi dixhitale’ – dhe telefononi miqtë tuaj

Qeniet njerëzore janë krijesa shoqërore dhe shumë njerëz do të ndjehen të izoluar pa kontakte fytyrë-për-fytyrë. Por interneti është një burim i fuqishëm – dhe ndërsa bota është në izolim ka shumë mënyra se si mund ta shfrytëzojmë për të krijuar bashkësi dixhitale.

Sidoqoftë, nëse kontrolloni në një grup ju shton ndjenjën tuaj të shqetësimit, bëni një pushim – dhe shmangni lëvizjet pa mend nëpër burime që rritin ankthin tuaj.

Një mënyrë tjetër e fuqishme për të mbajtur sensin e izolimit në kontroll është të lidheni në telefon dhe me video bisedë me të dashurit duke përdorur platforma të tilla si Skype dhe FaceTime.

Kërkoni informacione që do t’ju lartësojnë, argëtojnë ose edukojnë

Interneti është një burim i pakufishëm – dhe nëse keni anëtarësim, mund të përdorni mijëra filma dhe seri përmes shërbimeve si Netflix dhe Amazon Prime Video. Por ju mund të dëshironi të shmangni dramën që do t’ju bëjë të trishtuar.

Lexo po ashtu:  Pse duhet t’i hamë thanat dhe bukuria e mitit ‘kufiri tek thana’

“Ka mjaft lajme negative dhe dramë të mjaftueshme në botën reale për momentin, kështu që kur argëtohemi, duhet të përqendrohemi në forma më pozitive të argëtimit”, thotë Yasseri.

Ekzistojnë gjithashtu një mori burimesh në internet që mund të na lidhin me botën e jashtme, edhe kur jemi të mbërthyer brenda shtëpisë.

“Gjeni kohë për gjëra që janë larg nga tani – dhe kontribuoni në qëllimet tuaja afatgjata, sepse jeta po vazhdon ende, thjesht ndjehet pak më ndryshe tani,” thotë Ëeatherley.

Nëse keni një kopsht, mund të kaloni kohë jashtë. Nëse nuk keni akses në ambiente të jashtme, sigurohuni që të hapni perdet dhe dritaret tuaja për të marrë ajër të pastër.(CNN)

SCAN

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!