Musk etiketoi shefi ekzekutiv të Amazon Bezos në një cicërimë në Twitter duke thënë se vendimi i tij ishte i çmendur dhe kishte ardhur koha për të shpërbërë Amazon.

Elon Musk bëri thirrje për “ndarjen” e Amazon. Sipërmarrësi i kompanisë hapësinore SpaceX doli në mbrojtje të një autori libri i të cilit që kishte të bënte me pandeminë e koronavirusit u refuzua nga Amazon Kindle.

Musk etiketoi shefi ekzekutiv të Amazon Bezos në një cicërimë në Twitter duke thënë se vendimi i tij ishte i çmendur dhe kishte ardhur koha për të shpërbërë Amazon.

Ju pëlqen!

Amazon tha se libri është refuzuar gabimisht dhe do të ripublikohej. Autori i librit Alex Berenson mori vëmendjen e Musk pasi publikoi një imazh nga Amazon që i thoshte se libri i tij për pandeminë nuk përputhej me rregulloren e kompanisë.

Ai tha se e kishin censuruar dhe ishte i gjithi u bazuar në informacione shtetërore dhe letra shkencore. Musk ka kritikuar vazhdimisht politikat e qeveritë rreth pandemisë së koronavirusit.

Musk e kishte përshkruar urdhrin për izolimin si fashist dhe kërcënuar të largonte Tesla nga Kalifornia. Musk dhe Bezos janë dy rivalë edhe në industrinë hapësinore. Musk kishte themeluar SpaceX në 2002, dy vite pasi Bezos nisi firmën Blue Origin.

Lexo po ashtu:  Anës lumenjve
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!