Qendrimi në shtëpi na ka dhuruar atë që e kemi kërkuar gjithmonë me ngulm: kohën e lirë. Përpos punëve të tjera që na angazhojnë gjatë ditës, një pjesë e pandashme e përditshmërisë duhet të jetë edhe kujdesi ndaj vetes. Një hap i rëndësishëm, që do të reduktojë stresin dhe do të na ndihmojë ta kalojmë ditën ndryshe. Vajzat shpesh ankohen se nuk gjejnë orë mjaftueshëm për t’i dhuruar lëkurës dhe flokëve kujdesin e nevojshëm. Epo, tani nuk ka më justifikime!

Çka vlen të renditet e para është hidratimi i fytyrës. Mund të dispononi kremin apostafat për të realizuar këtë proçes, por ajo që do të ndihmonte edhe më shumë është maska hudratuese e fytyrës. Në rast se nuk preferoni ta përdorni të gatshme, provoni të përzieni gjysmë avokadon e shtypur, me një lugë çaji kos, një lugë çaji vaj ulliri dhe një lugë kafeje mjalt: përdoreni dy herë në javë dhe lëkura do t’ju falenderojë.

Nëse prej kohësh e keni blerë maskën për zonën e syve dhe nuk keni patur kohë ta përdorni, momenti është tani. Për ato vajza që i qendrojnë besnike natyrales, provoni të përzieni një lugë çaji vaj bajame dhe mjalt (masë e njejtë) dhe aplikojeni në pjesën rreth syve. Mbajeni për sa kohë të dëshironi, pasi kjo maskë do të hidratojë dhe do të shmangë rrathët e zinj që na bezdisin kaq shumë (sidomos kur ndjejmë lodhje).

Ju pëlqen!

Mos e neglizhoni scrub-in! Përdoreni çdo ditë nëse vuani nga aknet apo pikat e zeza ose rreth 4-5 herë në javë. Pastrim dhe shkëlqim, kaq kishim. Një lugë çaji sheqer, gjysmë lugë kafeje ujë dhe një lugë kafeje vaj do të kishte funksion të njejtë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!