Sepse, në fund të fundit, kur e mendojmë, jemi vërtet me fat: jeta na jep mundësi pafund të rilindim. Një punë e re, një qytet tjetër, një shtëpi e re dhe më pas dashuri, dhe ai gëzim i papritur që na kujton se gjithçka mund të ndryshojë gjithmonë. Gjërat dhe njerëzit më të bukur duket se i përkasin asaj drite të fortë dhe rrëzëllitëse, që vjen vetëm pasi kalon momentet më të errëta dhe më të lodhshme.

A nuk është kjo një dhuratë për të cilën duhet të jemi mirënjohës? Ashtu siç ndodh me gjërat që na rrethojnë, edhe ne transformohemi dhe evoluojmë, ndryshojmë lëkurën dhe përtërihemi. Shpesh ndodh vetëm kur duket se nuk kemi më forcë, kur mendja nuk mund të mbështesë më peshën e shpirtit, e lodhur dhe e rraskapitur. Këto janë momentet kur, në realitet, përgatitemi për ndryshimet më të mëdha, më të rëndësishme.

Sepse është vetëm kur kemi ndjenjën se kemi humbur energjinë tonë jetësore, për shkak se ka pasur pengesa të pakapërcyeshme dhe mure në dukje të pamposhtshme, që e kuptojmë se është koha të lëmë pas diçka që nuk na takon më.

Ju pëlqen!

Ndoshta e kemi kuptuar me dhimbje, por ka ardhur koha që të kthejmë faqen dhe t’i themi lamtumirë të kaluarës, e cila do të mbetet përgjithmonë në kujtime, e të fillojmë të jetojë të tashmen, këtu dhe tani. Ndodh që, ashtu si kur kemi lindur, nuk e dimë se çfarë na pret atje, larg zonës së rehatisë në të cilën kemi gjetur strehë për një kohë të gjatë, mbase shumë të gjatë.

Eshtë e frikshme vërtet, por rilindja është një dhuratë e jetës, thelbësore për të gjetur veten. Ndonjëherë, ka trishtim në lënien e diçkaje, por e vërteta është se asgjë nuk do të zhduket përgjithmonë, pavarësisht nëse janë njerëz, zgjedhje dhe situata, duhet të kujtojmë se gjithçka e bërë na ka çuar këtu, në një të re dhe moment historik të rëndësishëm në udhëtimin tonë.

Një trishtim melankolik që nuk është gjë tjetër veçse një festë e buzëqeshjeve, lotëve, gëzimit dhe dhimbjes, e çdo gjëje të bërë dhe të thënë. Kjo gjendje shpirtërore është momenti para përtëritjes, rilindja e shpirtit, fara që lulëzon brenda nesh. Edhe pse dukshëm e dhimbshme, këto janë momentet e paharrueshme që shënojnë fillimin e një jete të re, tonës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!