Viti i kaluar nuk ishte një vit shumë premtues për udhëtarët. Për këtë arsye duket se shpresat për të udhëtuar janë rindezur në vitin 2022.

Rezervimet dhe kërkesat e udhëtimeve janë në rritje, thonë të brendshëm të udhëtimeve, në një trajektore rritëse që, nëse realizohet, mund të përfitojë dhe të sfidojë udhëtarët në vitin e ardhshëm.

Udhëtimi në vitin 2022 do të jetë edhe më i ngarkuar se përpara pandemisë, tha Brandon Berkson, themeluesi i kompanisë së udhëtimeve me bazë në Nju Jork.

Ju pëlqen!

“Njerëzit duan të kompensojnë kohën e humbur,” tha ai, duke shtuar se klientët potencialë kanë deklaruar se dëshira e tyre për të udhëtuar këtë vit të ri është më e madhe se kurrë më parë.

Të dhënat e 2022 tregojnë se rezervimet po rriten gjithashtu nga vera në vjeshtë, një kohë kur udhëtimi zakonisht ngadalësohet.

Por, ekspertët janë të shqetësuar në lidhje me këtë fluks,pasi ata nuk janë të bindur nëse industria mund ta përballojë këtë ngarkesë.

Ndërsa lajmet për një bum biznesi janë të mundshme, mund të jetë problematik nëse ndodh shumë shpejt, tha Manoj Chacko, nënkryetar ekzekutiv i kompanisë së menaxhimit të biznesit WNS.

“Shpejtësia dhe forca e kërkesës mund të kapë disa lojtarë të industrisë së udhëtimit në befasi,” tha ai. “Linjat ajrore, për shembull, mund të kenë vështirësi për të ri-punësuar pilotë. Për më tepër, pilotët mund të kenë nevojë për trajnime shtesë dhe programe të rifreskimit të aftësive.”

Linjat ajrore nuk janë e vetmja pjesë e sektorit të udhëtimit që mund të ketë vështirësi për të punësuar staf këtë vit.

Rreth 62 milionë vende pune të lidhura me udhëtimet u humbën në vitin 2020, sipas Këshillit Botëror të Udhëtimit dhe Turizmit. /CNBC/

Vjola Gremi

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.