“Djajtë Tasmanianë” janë dëgjuar për herë të parë të Australi pas 3.000 vjetësh, pasi një grup i sojit të tyre është lënë i lirë në një park të mbrojtur kombëtar në afërsi të Sidneit.

Bëhet fjalë për marsupialin më të madh mishngrënës në botë, që ishte larguar prej kohësh nga pjesa më e madhe e kontinentit Australian dhe deri më tani janë e vetmja popullatë e egër e mbetur në ishullin e Tasmanisë.

Duket se zhdukja e dingo-ve, qenj që “konkurronin” djajtë e Tasmanisë, u ka dhënë atyre një shans të dytë.

Ju pëlqen!

Pastrimi nga dingo-t pritet që jo vetëm të rindërtojë popullatën e egër të marsupianëve, por gjithashtu të ndihmojë në mbrojtjen e specieve të tjera vendase që rrezikoheshin nga grabitqarët. Sipas muzeut Australian, Djajtë Tasmanianë janë me lesh të zi dhe me gjymtyrë të shkurtra.

Burimi origjinal: Live Science

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.