Në lidhje vendimin për “hapjen e Urës së Ibrit” nga Kuvendi Komunal në Mitrovicën e Veriut pasi këtë komunë e fitoi Lëvizja Vetëvendosje, ka reaguar edhe Presidenti despot i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ku iu drejtua Kryeministrit të Kosovës, me pyetjen naive se “pse po e bënë këtë ky njeri”. Një vendim të tillë e quajti “okupim”.

“Lideri okupator Albin Kurti morri vendim për të hapur urën që për shumë kohë ka shërbyer si digë për sigurinë e serbëve, që shqiptarët të mos e marrin Mitrovicën. Për shumë vite, njerëzit tonë kanë kundërshtuar dhe pyetur se pse ky njeri po e bën këtë. E vetmja gjë që ai dëshiron të bëjë është të dëbojë njerëzit anë dhe dëshiron konflikte”, ka thënë ai.

Vuçiq thotë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, “dëshiron konflikt me çdo kusht” derisa vazhdoi të pyesë se “pse po e bën këtë?”.

Ju pëlqen!

“Do të bëjmë ç’të jetë e mundur të ruajmë paqen, do të bëjmë më të mirën që asnjë grua të mos mendojë të dërgojë fëmijën e saj në luftë. Kurrë mos ëndërroni që do të keni sukës të dëboni ose shkatërroni serbët, sepse në atë rast, do të dimë ç’duhet të bëjmë”, ka thënë ai.

Lexo po ashtu:  Ja qytetet që kanë anuluar festimet në natën e ndërrimit të viteve
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!