Reuters: Presidenti i Ukrainës krijon një legjion të huaj për luftëtarët vullnetarë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyj sapo informoj se Ukraina do të krijojë një legjion të huaj për vullnetarët nga jashtë, të cilët do t’i bashkohen ushtrisë së vendit, i referohet Reuters, MekuliPress.

Një legjion i huaj është një trup ushtarak i përbërë nga të huaj të rekrutuar vullnetarisht për të luftuar në një vend të huaj, sqaron MekuliPress

Lexo po ashtu:  Dështimi në Ukrainë, Putin arreston kreun e FSB
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!