Kosova kërkon një vlerësim të shpejtë të aplikimit në NATO

Kosova kërkon që kërkesa e vendit për anëtarësim në NATO të shqyrtohet shpejt, raporton Reuters, përcjell MekuliPress.
Ministri i Mbrojtjes i vendit, Armend Mehaj, po kërkon gjithashtu që Shtetet e Bashkuara të krijojnë një bazë të përhershme ushtarake në vend.

Shtetet e Bashkuara kanë tashmë 635 trupa në vend si pjesë e forcave paqeruajtëse të NATO-s.

Ju pëlqen!

Trajtimi urgjent i anëtarësimit të Kosovës në NATO dhe të pasurit e një baze të përhershme me forcat amerikane është një nevojë imediate për të garantuar paqen, sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar Mehaj në Facebook, shkruan Reuters.

Lexo po ashtu:  Këshilli Arkitektëve të Europës në llogarinë e tyre në Linkedin ka shpërndarë deklaratën e Europa Nostra-s në lidhje me 14-të vendndodhjet me të rrezikuara në Europë për vitin 2020.
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!