Përhapja e sulmeve kibernetike që synojnë qeveritë dhe organizatat e tjera në Evropë dhe Lindjen e Mesme besohet të jetë puna e hakerave që veprojnë në interes të qeverisë turke, thanë tre zyrtarë të lartë të sigurimit perëndimor.

Hakerat kanë sulmuar të paktën 30 organizata, duke përfshirë ministritë qeveritare, ambasadat dhe shërbimet e sigurisë, si dhe kompanitë dhe grupet e tjera, sipas një përmbledhjeje të regjistrave të internetit në Reuters.

Viktimat kanë përfshirë shërbimet e postës elektronike të qeverisë Qipriote dhe Greke dhe këshilltarin e qeverisë irakiane për sigurinë kombëtare, të dhënat tregojnë.

Ju pëlqen!

Sulmet përfshijnë përgjimin e trafikut të internetit në faqet e internetit të viktimave, duke mundësuar që hakerat të marrin akses të paligjshëm në rrjetet e organeve qeveritare dhe organizatave të tjera.

Sipas dy zyrtarëve britanikë dhe një amerikan, aktiviteti mbart shenjat e një operacioni spiunazhi kibernetik të mbështetur nga qeveria,  i kryer për të përparuar interesat turke.

Zyrtarët thanë që përfundimi ishte i bazuar në tre elemente: identitetin dhe vendndodhjet e viktimave, të cilat përfshinin qeveritë e vendeve që janë gjeopolitike të rëndësishme për Turqinë; ngjashmëri me sulmet e mëparshme për të cilat ata thonë se infrastruktura e përdorur është regjistruar nga Turqia; dhe informacione të përfshira në vlerësimet e inteligjencës konfidenciale që ata nuk pranuan të detajojnë.

Zyrtarët thanë se nuk ishte e qartë se cilat persona ose organizata specifike ishin përgjegjës, por që ata besonin se valët e sulmeve ishin të lidhura sepse të gjithë përdorën të njëjtët serverë ose infrastrukturë tjetër.

Ministria e Brendshme e Turqisë nuk pranoi të komentojë. Një zyrtar i lartë turk nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjeve në lidhje me fushatën, por tha se Turqia ishte vetë shpesh viktimë e sulmeve në internet.

Viktimat përfshinin gjithashtu inteligjencën shtetërore shqiptare, sipas të dhënave publike të internetit. Inteligjenca shtetërore shqiptare kishte qindra emra përdoruesish dhe fjalëkalimesh të komprometuar si rezultat i sulmeve, sipas një prej hetuesve privatë të sigurisë në internet, i cili kishte njohuri mbi përgjimin e trafikut në internet.

Shërbimi Informativ i Shtetit Shqiptar tha se sulmet ishin mbi infrastrukturë jo të klasifikuar, e cila nuk ruan ose përpunon ndonjë “ndonjë informacion të klasifikuar si” sekret shtetëror “të çdo niveli”, shkruan Reuters në shkrimin ekskluziv.

Artikulli origjinal: 

https://www.reuters.com/article/us-cyber-attack-hijack-exclusive/exclusive-hackers-acting-in-turkeys-interests-believed-to-be-behind-recent-cyberattacks-sources-idUSKBN1ZQ10X
MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!