Nga MekuliPress

Retorika e despotit rus Vladimir Putin të kujton retorikën e ultranacionalisttit serb, Sllobodan Millosheviq. Putin në fjalimet e tij po përdorë të njëjtën strategji retorike sikurse Millosheviq. Ai sot e sulmon perëndimin dhe popullin ukrainës mu ashtu ashtu siq e sulmoj dje Millosheviq perëndimin dhe shqiptarët në ish-Jugosllavi.

Despoti Putin tha sot se Rusia nuk donte të pushtonte Ukrainën, por se Rusia “nuk kishin zgjidhje tjetër” përveçse të fillonin atë që ai e përshkruan si “një operacion special ushtarak” – këto fjalime propagandistike i kemi të freskëta që nga koha e Millosheviqit.

Këto fjalë propagandistike i sjell agjencia e lajmeve ruse, e kontrolluar nga pusheti rus, RIA, ashtu siq i sjellte fjalët e Millosheviqit media serbe dhe agjensia e lajmeve jugo-serbe TANJUG.

Ju pëlqen!

Ai gjithashtu pretendon se Ukraina “brenda një kohe të shkurtër” mund të kishte pasur armë bërthamore dhe se Ukraina, me mbështetjen e Perëndimit, kishte planifikuar agresion kundër Rusisë. Por Putin nuk jep jep prova për këtë “plan të përendimit”, shkruan MekuliPress.com

Lexo po ashtu:  Argumenton Vetëvendosje! "Është përpjekja e fundit e organizuar për të parandaluar Qeverinë Kurti 2. Asgjë e askush nuk mund t’i dalë ballë diçka të cilës i ka ardhur koha. Prandaj kot e kanë”

Sipas despotit rus, lufta në Ukrainë po shkon ashtu “siç është planifikuar” dhe do të përfundojë ashtu, premton Putin. Por inteligjenca perëndimore, nga ana tjetër, është shumë e qartë se ushtria ruse nuk ka pasur përparimin që prisnin në Ukrainë, sqaron e pavarura MekuliPress.

Ai më tej akuzon Perëndimin për ambiciet “për të cilat i gjithë planeti duhet të paguajë” dhe thotë se sanksionet nga vendet perëndimore janë shumë dritëshkurtër.

– Ata do të kishin vendosur sanksionet gjithsesi. Perëndimi donte vetëm një arsye për të sanksionuar Rusinë, mendon Putin, dhe e quan edhe një herë Perëndimin një “perandori të gënjeshtrës”.

Ai i krahason sanksionet perëndimore me antisemitizmin dhe persekutimin e hebrenjve në Gjermani në vitet 1930, duke përdorur fjalën “pogrom”, e cila përshkruan sulmet e dhunshme ndaj hebrenjve dhe pakicave të tjera etnike. Është interesente të ceket se Putini përdorë të njëjtën retorikë e të njëjtat shprehje sikurse Millosheviq, kasapi i Ballkanit, shkruan MekuliPress. Edhe propaganda serbe e përdorte, dhe akoma e (keq)përdorë, fjalën “pogrom”.

Lexo po ashtu:  Koalicioni LVV - LDK do të ndodhë, mund të ndryshojë vetëm posti i kryeministrit

Për më tepër despoti Putin beson se qëllimi i Perëndimit është që Rusia të mos jetë një vend i fortë dhe i pavarur. Por ata nuk do të kenë sukses në këtë, thotë ai.

Retorikën e luftës po e dëgjojmë sot edhe nga Vuciq, por nuk e dimë nëse këtë retorikë po e dëgjon e po e kupton edhe kryeministri shqiptar në Tiranë?

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!