Rrent, Or Marathonomak

Rent, or rent, rent e u thuaj 
Se u çthur ordi e huaj, 
Se betejën e fituam 
Dhe qytetin e shpëtuam! 
Rent, or rent, 
Rent, or Marathonomak! 

Kap një degë prej dafine 
Dhe vërtitesh ndaj Athine, 
Nëpër fush’ e brek mi brek 
Këmba tokën as t’a prek, 
Hip’ e zbrit, 
Petrit, Marathonomak! 

Ke një plagë, po s’e the, 
Djers’ e gjak pikon për-dhe; 
Do që ti të jesh i pari, 
Për triumfin lajmëtari 
Flamur-gjak, 
Kuqo, Marathonomak! 

Ju pëlqen!

T’u tha gryka, po s’të pihet, 
T’u mpi këmba, po s’të rrihet, 
Se mileti po të pret, 
Ankthi zëmrat ua vret, 
Vrer e tmerr, 
Shpejt, or Marathonomak! 

Kurrë kaqë s’dogji djelli 
Dhe si plumb s’rëndovi qjelli, 
Kurr’ aq ëmbël’ e bukur s’ftoj 
Hij’ e lisit edhe kroj; 
Turru tej, 
Tutje, or Marathonomak! 

Vapa mbyt e pluhri nxin 
Ferra çjerr e guri grin 
Afsha gjoksin përvëlon 
Syrin avulli verbon; 
Ur’ e prush, 
Furr’, or Marathonomak! 

Gryka si gjyryk të çfryn 
Prej Vullkani flag’ e tym 
Se ç’vëngon e se ç’gulçon, 
Zëmra brinjët t’i çkallmon 
Me tokmak, 
Mbahu, or Marathonomak! 

Nëna, motra, nusja dalin, 
Ngrehin krahët të të ndalin, 
Mos, se s’janë veç Najada 
Magjistrica dhe Driada; 
Lark, or lark, 
Lark, or Marathonomak! 

Hajde, ja Akropolia, 
Ja qyteti e njerëzia 
Që të pan’ e që të çquan 
Dhe fuqinë t’a rishtuan 
Ha dhe pak, 
Hajde, or Marathonomak! 

Ja, arrive, ua the: 
Ç’gas e ç’helm qe kjo myzhde! 
“E fituam!”, brohorite 
Dhe për tok’ u-përpëlite; 
Vdiq, or vdiq! 
Vdiqe, or Marathonomak! 

Rent kudo, dyke bërtitur, 
Nëpër shekuj faqe-ndritur, 
Se i vogli shtrin viganin 
Dhe i shtypuri tiranin, 
Veç e tok, 
Tok, or Marathonomak!

– poezi nga Fan Noli /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!