“Në politikë, budallallëku nuk është hendikep.”

“Më tregoni një familjë që lexojnë dhe unë do të i’u tregoj njerëzit që do ta lëvizin botën.”

“Religjioni është një mënyrë e shkëlqyer për t’i mbajtur të qetë njerëzit e zakonshëm. Religjioni është ai që i ndalon të varfërit për t’i vrarë të pasurit.”

Ju pëlqen!

“Njerëzit është shumë më e lehtë t’i qeverisësh përmes veseve të tyre se sa përmes virtyteve.”

“Kur një qeveri është e varur nga bankierët për para, janë bankierët, dhe jo liderët e qeverisë, ata që e kontrollojnë situatën, sepse dora që jep është mbi dorën që merr. Paraja nuk ka atdhe; financierët s’kanë patriotizëm dhe s’kanë njerëzi. Qëllimi i vetëm i tyre është fitimi.”

“Më jepni medalje të mjaftueshme dhe unë do u’a fitoj secilën luftë.”

“Ambicia e madhe është pasion i karakterit të madh. Ata që janë të pajisur me të mund të veprojn mirë ose keq. E gjitha varet prej parimeve të cilat e udhëheqin atë.”

“Ekziston një kënaqësi në rrezik.”

“Nevojitet më shumë guxim për vuajtur se sa për të vdekur.”

“Lufta është biznesi i barbarëve.”

– Napoléon Bonaparte

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!