Regjisori serb, Emir Kusturica, u emërua këshilltar i anëtarit serb të Presidencës së Bosnjës, Millorad Dodik. Në njoftim nuk janë sqaruar se cilat do të jenë detyrat e Kusturicës, 64 vjeç.

Kusturica, i lindur në Sarajevë, është mik i afërt i  nacionalistit serb, Dodik. Të dy ata shprehin mbështetje për presidentin rus, Vladimir Putin.

Kusturica, njihet si dy herë fitues i Palmës së Artë në Festivalin e Filmit në Kanë. Një nga filmat e tij “Underground”, i vitit 1995, është cilësuar si shumë pro-serb.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ju pëlqen!

Dodik u zgjodh anëtari serb i Presidencës trepalëshe të Bosnjës në muajin tetor. Anëtari që përfaqësonte komunitetin mysliman ishte Shefik Xhaferoviq, ndërsa ai kroat Zhelko Komshic. Bosnja përbëhet nga entiteti mysliman-kroat dhe entiteti serb, ndërsa qeveria qendrore i lidh të dy këto entitete.

Dodik ka bërë thirrje për shpërbërjen e Bosnjë e Hercegovinës dhe për pavarësinë e entitetit serb. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Lexo po ashtu:  Alarm për Asteroid: NASA zbulon se guri qiellor me madhësi marramendëse i është turrur tokës
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!