Parizienët, apo parizianët janë shumë të ndarë së fundmi nëse e-scooter duhen lejuar të jepen me qira më apo jo. Për këtë aryse është menduar që ata të thirren në votim për këtë çështje që ka ardhur në vëmendje për shkak të shkeljeve që konsumojnë drejtuesit e tyre. Mbrojtësit e tyre thonë se ato janë një alternativë më e mirë ndaj makinave që ndotin dhe transportit public, përherë mbushur me njerëz.

Referendumi do të mbahet më 2 prill të këtij viti me pyetjen e thjeshtë: Duhet të vazhdojmë apo jo me qiradhënien e e-scooterave? Debati që ka lindur për shkak të shkeljeve të konsumuara ka detyruar operatorët të propozojnë disa rregullime mes të cilave edhe pajisja me patentë e atyre që drejtojnë, ndërkohë që numri dy i Bashkisë së Parisit, thotë se: ata janë në rrugë dhe janë të rrezikshëm.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!