“Reciprociteti i Kurtit ndaj Serbisë politikisht është më i dobishëm e i fuqishëm sesa taksat serbe. Reciprociteti i Kurtit kërkon marrëdhënie të barabarta bilaterale me Serbinë, dhe është shumë i dobishëm për Kosovën, sepse hap rrugë të suksesshme e të hapura diplomatike drejt instancave më të larta evropiane. Tarifat e Haradinaj ishin ngujuese evropiane për vet Kosovën, kurse reciprociteti i Kurtit është ç’liruese e më fituese për vet Kosovën, reciprociteti i Kurtit është i sinqertë, i hapur, por edhe i ashpër, e mira serbe do kthehet me të mirën, kurse e keqja serbe do te kthehet me të keqen. Reciprocitetit e ka kuptimin e së mirës serbe me të mirën kosovare, e së keqes serbe me të keqen për shtetasit e Kosovës”, thotë njohësi i çështjeve politike profesor Sulejman Mehazi.

Lexo po ashtu:  Ukraina: Deri më tani janë vrarë 24,200 trupa të Rusisë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!