Përbërësit:

6 kupa rukola

1 finok, i prerë në feta, pa rrënjën

Ju pëlqen!

1.5 lugë lëng limoni

1 qepë e vogël, e grirë

1 lugë caji mustardë

1 luge caji trumze

1 thelpi e vogel hudhër, e grirë

1/4 kupë vaj ulliri ekstra i virgjër

30gr. djath parmixhano, i grirë

Përgatitja:

Vendosni rukolën dhe finokun në një tas të madh. Nga ana tjetër, në një tas të vogël, bëni bashkë lëngun e limonit, qepën, mustardën, trumzën, hudhrën dhe kripë e piper sipas dëshirës. Duke e përzier, shtoni me ngadalë vajin e ullirit. Pasi të keni mbaruar, vendosjani sipër rukolës dhe finokut. Marinojeni me kripë e piper, sipas shijes. Shtoni në fund edhe djathin.

Lexo po ashtu:  “Helmi i bardhë”- Ja sa gram sheqer duhet të hani saktësisht në ditë, për të mos patur asnjë problem shëndetësor
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!