Padyshim, femrat japoneze janë prej më të bukurave dhe me pamjen më rinore në botë.

Sekreti i bukurisë së tyre është një ilaç i cili është i vjetër me shekuj të tërë dhe i shfrytëzon përfitimet e një dhurate të natyrës – orizit!

Kur është fjala për rinimin e lëkurës, orizi vërtet se bën mrekulli. Fatkeqësisht, përveç japonezëve, shumica e njerëzve nuk janë të vetëdijshëm për këto fakte shkencore.

Ju pëlqen!

Orizi është i mbushur me acid linoleik dhe squalene, të cilët janë antioksidantë të fuqishëm që e sitmulojnë prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni në mënyrë të mahnitshme e ngadalëson shfaqjen e rrudhave.

Orizi në përgjithësi është i mbushur me vitaminë E dhe gama oryzanol, të njohura për aftësinë që ta mbrojnë zemrën dhe ta ulin kolesterolin.

Përbërësi squalene që gjendet në oriz, gjithashtu e mbron lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve të diellit.

Më poshtë e keni një recetë natyrale japoneze, e cila jua mban lëkurën të shëndetshme dhe të hidratuar.

Përbërësit:

– Tri lugë gjelle oriz

– Një lugë gjelle mjaltë

– Një lugë gjelle qumësht

Përgatitja:

Vlojeni orizin dhe mbajeni në ujin ku e keni vluar. Uji i orizit ka veti të fuqishme antioksiduese. Ai e hidraton lëkurën dhe e stimulon qarkullimin e gjakut, ndihmon në largimin e rrudhave dhe e zvogëlon inflamacionin.

Pastaj, qumështin e përzieni me oriz dhe ia shtoni edhe mjaltën.

Përdorimi:

Fillimisht e pastroni lëkurën mirë, pastaj e aplikoni maskën dhe e lërini të thahet në fytyrë. Në fund, e pastroni me ujin me të cilin e keni vluar orizin. Këtë tretman duhet ta përsëritni një herë në javë për rezultatet më të mira.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!