Vini re “forcat jo-evropiane” për “shkëmbim territoresh”, përcjell MekuliPress.

Apeli i SPD gjermane

SPD i bën thirrje gjithë LDK-së që të tërheqë mocionin e mosbesimit të paraqitur. Populli i Republikës së Kosovës ka nevojë për stabilitet politik më shumë se kurrë. Është një shenjë inkurajuese që kryetarja Parlamentit, Vjosa Osmani, dhe deputetë të tjerë dhe ministrat e LDK-së kanë refuzuar votën e mosbesimit.

Ju pëlqen!


Përpjekjet e forcave jo-evropiane, nën hijen e pandemisë globale të koronës, për të vazhduar më tej me planet për një shkëmbim territoresh midis Serbisë dhe Kosovës nuk mund të tolerohen fare. Këto rrezikojnë stabilitetin e të gjithë rajonit. Ne i refuzojmë lojërat e tilla me ngulm. “

Origjinali në gjermanisht:

Die SPD appelliert an die gesamte LDK, den eingereichten Misstrauensantrag zurückzuziehen. Die Menschen in der Republik Kosovo brauchen mehr denn je politische Stabilität. Dass die Parlamentspräsidentin, Vjosa Osmani, und weitere Abgeordnete und Minister der LDK das Misstrauensvotum ablehnen, ist ein ermutigendes Zeichen.
Überhaupt nicht zu tolerieren sind Versuche außereuropäischer Kräfte, im Schatten der globalen Corona-Pandemie, Pläne für einen Gebietsaustausch zwischen Serbien und Kosovo voranzutreiben. Diese gefährden die Stabilität der gesamten Region. Solche Gedankenspiele lehnen wir rundweg ab.“

Lexo po ashtu:  Haxhiu tregon se deri kur Selimi nuk ishte në dijeni për ngritjen e aktakuzës ndaj tij
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!