Shefja e diplomacisë gjermane, Analena Baerbock, në një konferencë për media ka thënë se Gjermania kërkon nga Serbia që të lirojë pa kushtëzime tre policët e Kosovës.

Gjithashtu ajo ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia që të marrin veprime për de-përshkallëzim të menjëhershëm të situatës.

Siç citon ambasadori gjerman fjalët e kryediplomates gjermane, ajo ka thënë se normalizimi i situatës nuk është detyrim ndaj Berlinit apo Brukselit, por ndaj njerëzve të dy vendeve të cilën kanë të drejtë për të ardhme paqësore.

Lexo po ashtu:  Kryeministri kroat i shkruan Kurtit: Kroacia e përkrah kauzën e Kosovës për ...
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!