Rilind Gërvalla, gazetari dhe publicisti i pavarur, ka reaguar për rastin e “mbylljes” së ish zedhenesit të UÇK-se,Jakup Krasniqi. Ai thekson padrejtësinë dhe mungesën e shtetit në këtë intervenim kryer nga policia e EULEX-it. “Asnje polici nuk ka te drejte ta mbaje aske per mbi 9 ore ne nje objekt, ne prone private, te izoluar,” shkruan z. Gërvall.

Lexojeni postimin e tij bërë publike ne median sociale facebook:

“Afer 10 ore, ish zedhenesi i UÇK-se, nje i moshuar mbahet i mbyllur brenda mureve te shtepise private nga policia e EULEX, me saktesisht njesite speciale te cilat jane pjese e Gjykates Speciale.
Se pari, edhe nese eshte bastisje, pengmarrja, mbajtja e Jakup Krasniqit dhunshem duhet te denohet, e po te kishte shtet, per te do te kujdeseshin institucionet tona, nga ambulanca e mjeket e deri te avokati i popullit e instanca tjera por edhe shoqata per mbrojtjen e te drejtave te njeriut, e jo veq reagime ne FB e komunikata ne email. Po kaq e paskan ndjesine njerezore?!
Asnje polici nuk ka te drejte ta mbaje aske per mbi 9 ore ne nje objekt, ne prone private, te izoluar, aty ku ishin duke bere bastisje.
Si eshte e mundur qe Shteti nuk ka kompetenca aty ku i ka qytetaret e saj, ish kryekuvendarin?!
Cfare shteti eshte ky?!”
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!