Autoritetet evropiane ishin në gatishmëri të hënën pasi rastet e para të COVID-19 u konfirmuan në Spanjë, si dhe në Zvicër, Austri dhe Kroaci.

Grupimet e sëmundjes vazhduan të zgjerohen jashtë territorit të Kinës, duke nxitur shqetësime në të gjithë botën që pasqyrohen në tregjet e dobëta financiare.

Në azhurnimet e tjera të fundit të koronavirusit:

  • Në ishullin e pushimeve spanjolle në Tenerife, 1.000 turistë po parandalohen të linin një hotel, ku një italian kishte simptoma
  • Në Cheshire, Angli, një shkollë është mbyllur pasi nxënësit u kthyen nga një udhëtim skish nga veriu i Italisë.
  • Austria tha që dy rastet e saj të para të konfirmuara ishin duke u izoluar në një spital të Innsbruck.
  • Zbulimi i rastit të parë në Kroaci është një njeri që kishte udhëtuar për në Torino.
  • Në Zvicër, autoritetet konfirmuan një rast në kantonin e Tessin, afër kufirit me Italinë.
Ju pëlqen!

Italia po përpiqet të merret me grupin më të madh të infeksioneve në çdo vend jashtë Azisë, me 229 raste të konfirmuara deri më tani. Shteti fqinj ishte vendi i parë anëtar i BE që pa qytetarët të vdisnin nga virusi.

Ajo vjen pasi Organizata Botërore e Shëndetit (ËHO) të hënën u bëri thirrje vendeve të veprojnë “për të parandaluar një pandemi të mundshme”.

BE ka premtuar 230 milion € për të luftuar shpërthimin në Itali dhe gjetkë, por tha se nuk do të vendosë akoma kufizime në udhëtime apo tregti.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!